Walidacja poprawności kodu witryny

Nasuwa się pytanie – skoro strona wygląda poprawnie w mojej przeglądarce, to po co ją walidować?
Otóż odpowiedź jest prosta. Wyszukiwarki internetowe korzystają z deklaracji rodzaju standardu i strony o niewłaściwej budowie mogą dostać obniżoną pozycję w wynikach wyszukiwania. Co za tym idzie, na stronę trafi o wiele mniej odwiedzających niż byłoby to zamierzeniem właściciela strony.

Jak uniknąć błędów?

O ile strona jest w trakcie tworzenia sprawa jest prosta. Wystarczy właściwy wybór deklaracji standardu, odpowiednia konstrukcja kodu i problem nie powinien wystąpić. W przypadku funkcjonującej już strony konieczne jest zoptymalizowanie kodu, co często jest zajęciem o wiele bardziej czasochłonnym niż trzymanie się standardów W3C już w fazie projektowania stron. Strona na której jesteś, bezbłędnie przechodzi walidację, co możesz sprawdzić na stronie validator.w3.org. Pamiętając o właściwej składni kodu, projektant ustrzeże się wielu nieprzyjemności.

Podsumowanie

Zalety poprawnej składni zaprojektowanej strony, to przede wszystkim:

  • Większe prawdopodobieństwo poprawnej prezentacji witryny pod większością przeglądarek.
  • Wyższa pozycja poprawnie skonstruowanej strony w porównaniu z jej zaniedbanym składniowo odpowiednikiem.
  • Szybsze wyświetlanie się strony, gdyż przeglądarka nie musi wielokrotnie analizować kodu aby „domyślić się” jak zinterpretować niepoprawnie napisane części kodu.
  • Wygodniejsze późniejsze modyfikacje źródeł poprawnie zaprojektowanej strony, dzięki przejrzystej i uporządkowanej strukturze kodu.

Udostępnij

Komentarze

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o