Walidacja poprawności kodu witryny

Walidacja to proces sprawdzenia poprawności składni kodu dokumentu HTML oraz zgodności kodu z oficjalną specyfikacją języka HTML, która znajduje się na stronie W3C.org. Często spotykanym błędem, zwłaszcza wśród początkujących webdesignerów jest pobieżne sprawdzenie wyglądu strony w popularnych przeglądarkach, bez użycia walidatora.

Nasuwa się pytanie - skoro strona wygląda poprawnie w mojej przeglądarce, to po co ją walidować?
Otóż odpowiedź jest prosta. Wyszukiwarki internetowe korzystają z deklaracji rodzaju standardu i strony o niewłaściwej budowie mogą dostać obniżoną pozycję w wynikach wyszukiwania. Co za tym idzie, na stronę trafi o wiele mniej odwiedzających niż byłoby to zamierzeniem właściciela strony.

Jak uniknąć błędów?
O ile strona jest w trakcie tworzenia sprawa jest prosta. Wystarczy właściwy wybór deklaracji standardu, odpowiednia konstrukcja kodu i problem nie powinien wystąpić. W przypadku funkcjonującej już strony konieczne jest zoptymalizowanie kodu, co często jest zajęciem o wiele bardziej czasochłonnym niż trzymanie się standardów W3C już w fazie projektowania stron. Strona na której jesteś, bezbłędnie przechodzi walidację, co możesz sprawdzić na stronie validator.w3.org. Pamiętając o właściwej składni kodu, projektant ustrzeże się wielu nieprzyjemności.

Podsumowując - zalety poprawnej składni zaprojektowanej strony, to przede wszystkim:

  • Większe prawdopodobieństwo poprawnej prezentacji witryny pod większością przeglądarek.
  • Wyższa pozycja poprawnie skonstruowanej strony w porównaniu z jej zaniedbanym składniowo odpowiednikiem.
  • Szybsze wyświetlanie się strony, gdyż przeglądarka nie musi wielokrotnie analizować kodu aby "domyślić się" jak zinterpretować niepoprawnie napisane części kodu.
  • Wygodniejsze późniejsze modyfikacje źródeł poprawnie zaprojektowanej strony, dzięki przejrzystej i uporządkowanej strukturze kodu.
Admin
powiedział:
Czy chciałbyś dodać swoje uwagi?
20 godziny temu


Aby napisać komentarz musisz mieć włączoną obsługę JavaScript.
projekt strony

Generator stron HTML

Zmodyfikowany skrypt katalogu na sterydach!
skrypt katalogu stron
[demo]
  • Błyskawicznie zbudujesz potężne zaplecze
  • Niepowtarzalny wygląd wyróżni Twój skrypt
  • Motywy graficzne zmienisz jednym kliknięciem
  • Funkcje usprawniające pozycjonowanie i obsługę
Nie daj się oszukać firmom oferującym pozycjonowanie Twojej strony. Twoja strona pomimo tego, że jest już widoczna na wysokich pozycjach w wyszukiwarkach, może za miesiąc pojawić się na odległej pozycji, skąd już mało kto trafi do Ciebie...